Mieszkanie na osiedlu, gdzie jest gęsta zabudowa, bywa uciążliwe. Jeżeli narzekasz na brak prywatności, a Twoje pomieszczenia są narażone na wielogodzinne nasłonecznienie i hałas uliczny, podejmij decyzję o montażu rolet zewnętrznych. To inwestycja na lata.
Rolety zewnętrzne w bloku a pozwolenie
Jeżeli chcesz zamontować rolety zewnętrzne w mieszkaniu w bloku, musisz uzyskać zezwolenie od instytucji zarządzających budynkiem wspólnoty lub spółdzielni. Trzeba sprawdzić ustalone zasady. To determinowało będzie wybór konkretnego rozwiązania.
Aby uzyskać pozwolenie na montaż rolet zewnętrznych w mieszkaniu w bloku, musisz:
- złożyć wniosek, zgłoszenie lub pismo o udzielenie zgody na montaż,
- przygotować plan montażu,
- określić specyfikację techniczną rolet, które planujesz kupić,
- przedstawić informacje o materiałach, z jakich zostaną wykonane rolety,
- przekazać informacje o firmie, która zajmie się produkcją oraz montażem rolet,
- przygotować harmonogram prac montażowych.
Najbardziej kłopotliwe jest uzyskanie pozwolenia na montaż rolet zewnętrznych przez właścicieli mieszkań w kamienicach ze statusem zabytku. Proces wydawania zgody obejmuje również konsultacje z konserwatorem zabytków.
Gdy otrzymasz pozytywną decyzję od wspólnoty lub spółdzielni, możesz zaplanować termin montażu rolet zewnętrznych oraz określić czas trwania prac. Uwzględnić należy narzucone przez zarządców budynku godziny przeprowadzania prac remontowych.
Jakie korzyści uzyskasz, montując rolety na balkonie w bloku?
Deweloperzy aktualnie chcą wykorzystać każdy centymetr dostępnej powierzchni, dlatego tworzą bardzo ciasne osiedla. Często okna mieszkania wychodzą na sąsiedni budynek lub hałaśliwą ulicę. Aby zwiększyć poziom prywatności, możesz zainwestować w rolety zewnętrzne na balkon.
Dodatkowym ich atutem jest blokowanie hałasu z ruchliwej ulicy, placu zabaw czy innych zewnętrznych punktów zakłócających odpoczynek, takich, jak m.in. straż pożarna, szpital czy komisariat policji. Montując rolety, możesz ograniczyć dopływ nieprzyjemnych dźwięków z zewnątrz, co na pewno będzie miało pozytywny wpływ na sen i relaks.
Absolutną koniecznością jest montaż rolet zewnętrznych w mieszkaniach na parterze oraz pierwszym piętrze, w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Dostęp do okien jest w nich bardzo łatwy, a jeżeli osiedle nie jest zamknięte, te lokale stają się bardzo łatwym łupem złodziei.
Inną korzyścią z zamontowania rolet zewnętrznych są również właściwości termoizolacyjne oraz zaciemniające. Rolety wykonane z aluminium wypełnionym pianką chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem w okresie letnim, a zimą przed utratą ciepła. Zyskasz dzięki nim również kilka dodatkowych godzin snu, ponieważ światło dzienne nie będzie wybudzało Cię o poranku.
Jakie rolety zewnętrzne możesz zamontować w mieszkaniu w bloku? Oferta ROLTES
W naszej ofercie dostępne są przede wszystkim następujące rolety zewnętrzne:
- rolety zewnętrzne z systemem kasetkowym,
- rolety zewnętrzne z systemem przekładniowym,
- rolety zewnętrzne ze sterowaniem elektrycznym przewodowym— obsługa odbywa się za pomocą przełącznika,
- rolety zewnętrzne ze sterowaniem elektrycznym radiowym — obsługa odbywa się za pomocą pilota oraz umożliwia sterowanie za pomocą aplikacji na telefon.
Wybierając żaluzje na balkon w bloku, zawsze zwracaj uwagę na:
- jakość wykonania,
- materiał termoizolacyjny — najlepsze są rolety z aluminium, których lamele dodatkowo wypełnione są izolacyjną pianką poliuretanową. Bardzo skutecznie ograniczają wymianę temperatury,
- sposób montażu — najczęstszym wyborem jest montaż adaptacyjny. Skrzynka rolety i prowadnice znajdują się wewnątrz wnęki okiennej.
Pamiętaj, że wydając zgodę na montaż rolet zewnętrznych w mieszkaniu w bloku, spółdzielnia może również narzucić sposób ich montażu. Poinformuj o tym naszego pracownika!