Żaluzje materiałowe

Żaluzje materiałowe

Gdy kupujemy żaluzje nie zastanawiamy się, czy nie będzie żadnych problemów z utrzymaniem ich w czystości. Zwykle zwracamy uwagę na podstawowe parametry techniczne oraz ich wygląd, ale pomijamy kwestię czyszczenia. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że tylko czyste żaluzje wyglądają dobrze i prawidłowo spełniają swoje funkcje. Jak prać żaluzje materiałowe? 

Żaluzje materiałowe – jak czyścić, czym czyścić, o czym warto pamiętać? 

To, z jakich materiałów zostały wykonane żaluzje będzie miało wpływ na sposób ich czyszczenia, jak i możliwość wykorzystania określonych środków czystości. Regularnie o nie dbając przedłużysz ich trwałość, jak i wpłyniesz pozytywnie na sposób ich działania, który będzie bezproblemowy.  

Przed przystąpieniem do czyszczenia, warto zapoznać się z wytycznymi producenta. Znajdziesz je na opakowaniu lub w instrukcji obsługi dołączonej do produktu.  

Większość rolet materiałowych możesz oczyszczać z kurzu suchą lub wilgotną szmatką z mikrofibry. Zapobiegniesz dzięki temu wnikaniu zanieczyszczeń w strukturę tkaniny. Do oczyszczenia tkaniny z zabrudzeń możesz również użyć odkurzacza ustawiając go na najniższa siłę ssącą. Sprawdzi się również specjalna rolka do usuwania sierści i zabrudzeń z ubrań. 

Jeżeli na powierzchni żaluzji znajdują się plamy oraz trwałe zabrudzenia, należy wykorzystać myjkę kuchenną z szorstką stroną oraz delikatny detergent np. płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie. Nigdy nie używaj silnych środków chemicznych do ich czyszczenia, ponieważ mogą powstać na materiale odbarwienia. Niewskazane jest także mocne pocieranie szorstką gąbeczką. Po czyszczeniu na mokro rolety należy pozostawić rozwinięte do całkowitego wyschnięcia.  

Nie wszystkie żaluzje materiałowe nadają się do prania w pralce oraz pasowania. Trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta i oznaczeń znajdujących się przy produkcie. 

Jak czyścić żaluzje materiałowe z pleśni? 

W kuchni oraz w łazience na żaluzjach okiennych może pojawić się pleśń ze względu na trudne warunki tam panujące. Raz niskie, raz wysokie temperatury oraz duża wilgotność powodują, że na wielu materiałach mogą osadzać się bakterie i drobnoustroje prowadzące do pleśni. Jeżeli zaniedbasz ich regularne czyszczenie, niestety ten problem na pewno się pojawi.  

Na szczęście możesz pozbyć się pleśni poprzez zeszczotkowanie nieestetycznych plam. Nie wolno stosować przy tym środków chemicznych, od których na materiale mogą powstać odbarwienia. Możesz przygotować miksturę z płynu do mycia naczyń, proszku do prania i ciepłej wody. Tak przygotowany środek należy nałożyć na pleśń i potrzeć szczoteczką. Nieestetyczne zabrudzenia znikną bez śladu.  

Jak wyprać żaluzje materiałowe?  

Jeżeli posiadasz żaluzje rzymskie, z powodzeniem możesz prać je w pralce. Wystarczy tylko pozbyć się z konstrukcji wszystkich usztywnianych prętów i obciążników, a sam materiał włożyć do pralki i ustawić na program o niskiej temperaturze. Żaluzja zostanie odświeżona, pozbędziesz się z niej wszelkich zanieczyszczeń, a jednocześnie czyszczenie nie będzie kosztowało cię zbyt wiele zachodu.