kolory drzwi wewnętrznych

Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych, aby pasowały do pomieszczenia?

Urządzenie mieszkania czy domu to nie lada wyzwanie. Trudno osiągnąć spektakularny efekt, gdy poszczególne elementy wnętrza zostały dobrane przypadkowo. Oprócz ścian, podłogi i mebli ważne są drzwi, które służą nie tylko do oddzielenia przestrzeni, ale mogą być także świetną dekoracją. A więc, jaki kolor drzwi wewnętrznych powinniśmy wybrać?

Jakie drzwi wewnętrze będą odpowiednie do naszego wnętrza?

Obecnie funkcjonalność drzwi stoi niemal na równi z ich estetyką. Niewłaściwe dopasowanie ich do wnętrza może zaburzyć przyjętą stylistykę. Wybór drzwi powinien być dokładnie przemyślany także ze względu na fakt, że takie elementy zazwyczaj służą nam przez lata i rzadko je wymieniamy.

Nie ma jednej złotej zasady, która wskaże nam idealne połączenie. Jedni sugerują się dopasowaniem do podłogi, drudzy – do ram okiennych, a jeszcze inni biorą pod uwagę meble. Co musimy wiedzieć, by nie wprowadzić do wnętrza niepotrzebnego stylistycznego chaosu?

Drzwi wewnętrzne kolory a podłoga

Wiele osób wychodzi z założenia, że drzwi i podłoga muszą występować w podobnym kolorze. Rzeczywiście, tak zwana reguła podobieństwa cieszy się dużą popularnością. Urządzając mieszkanie według niej, do jasnej podłogi dobierzemy jasne drzwi, z kolei do ciemnego parkietu postawimy na modele w ciemnej odsłonie. Dzięki takiemu bezpiecznemu połączeniu we wnętrzu zapanuje harmonia.

Zdarza się, że nasza wymarzona podłoga i wymarzony model drzwi pochodzą z oferty dwóch różnych producentów, więc trudno dokładnie zgrać kolorystycznie te dwa elementy w 100 procentach. Nic nie szkodzi – tony mogą się nieco różnić. Natomiast warto zadbać o to, by w przypadku drzwi drewnianych lub je imitujących wzór usłojenia był jak najbardziej zbliżony.

A może jednak kontrast?

Nie wszyscy preferują tak spokojne i bezpieczne połączenia jak te opisane powyżej. Kontrast ciemnych drzwi i jasnej podłogi (lub na odwrót) to ciekawa propozycja, dzięki której wnętrze zdecydowanie będzie się wyróżniać. To, na jaki kolor drzwi wewnętrznych postawiliśmy, jest szczególnie ważne podczas doboru mebli. W takich projektach elementy te warto do siebie dopasować. Nawet najbardziej odważne osoby, które nie boją się kontrastowych połączeń, podczas wprowadzania kolorów do pomieszczenia powinny zachować umiar.

Jak dobrać drzwi wewnętrzne do małego pomieszczenia?

Projektując wnętrza o niewielkim metrażu, zwykle staramy się zrobić wszystko, by powiększyć je optycznie.

Przyjęło się, że do małych pomieszczeń stosujemy jasną kolorystykę. Zazwyczaj jest to spowodowane obawą przed ciemną paletą barw, która zastosowana w nieodpowiedni sposób może przynieść odwrotny efekt, czyli wizualnie zmniejszyć metraż. Jednakże nie powinniśmy ograniczać się tylko do jednego rodzaju kolorów, ponieważ z sukcesem można tworzyć kompozycje jasnych oraz ciemnych tonacji.

Obecnie jest wiele metod na stosowanie ciemnych odcieni w małych pomieszczeniach, a jedną z nich są drzwi wewnętrzne.

Zacznijmy jednak od wariantu w jasnych kolorach, np. jeśli zdecydujesz się na aranżację pomieszczenia w bieli, wtedy będzie ono wydawać się bardziej przestronne i rozjaśnione. Co więcej, takie rozwiązania nie wychodzą z mody i są uniwersalne. Białe drzwi sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich, minimalistycznych i wielu innych.

Z kolei stawiając na aranżację pomieszczenia w ciemnych barwach, powinniśmy zadbać o odpowiednie oświetlenie wnętrza i tutaj z pomocą przychodzą drzwi częściowo lub całkowicie przeszklone. Są one idealnym sposobem na rozjaśnienie ciemnego wnętrza, ponieważ szklane elementy przepuszczają naturalne światło, które będzie optycznie powiększać pomieszczenie. Drzwi z ciemnymi detalami są wykorzystywane m.in. w stylu loftowym oraz skandynawskim.

Zastanawiasz się, które drzwi będą najlepszym wyborem – drewniane a może z przeszkleniami?

kolory drzwi pokojowych drewniane drzwi pokojowe

Dość często zapominamy, że drzwi mają różne rodzaje, kształty oraz teksturę. W takim razie, który rodzaj drzwi wewnętrznych będzie odpowiedni?

To wszystko zależy od wielkości oraz wystroju pomieszczenia. Jeśli chcemy wpuścić więcej światła do wnętrza dobrym wyborem będą drzwi przeszklone, natomiast jeśli wolimy drzwi w pełni zabudowane, wtedy powinniśmy wybrać wariant drewniany. Kształt oraz teksturę warto dobierać pod całościowy wystrój wnętrza, tak żeby wszystkie elementy w pomieszczeniu ze sobą współgrały.

Moc kolorów  – czy kolory drzwi pokojowych mają wpływ na nasze samopoczucie?

Kolory mają znaczenie. Nie od dzisiaj wiadomo, że wpływają m.in na nasz humor czy koncentrację.

Zatem przybliżmy się nieco oddziaływaniu 3 najpopularniejszych barw:

  1. Biel – z całą pewnością jest to kolor, który odświeża wnętrze.Zastosowanie ciepłych odcieni powoduje, że pomieszczenie staje się zrównoważone i przyjemne. Z kolei zimne tony ochładzają wnętrze, wprowadzając oziębły i formalny klimat. Odcienie bieli bardzo lubią się z drewnem, więc warto rozważyć zamontowanie drzwi wewnętrznych, których kolory i tekstura idealnie komponuje się w naszym pomieszczeniu.
kolory drzwi wewnętrznych biel drzwi wewnętrznych
  1. Czerń – jest bardzo intensywną barwą. Nieodpowiednie zastosowanie tego koloru we wnętrzu może być przytłaczjące. Z tego powodu najczęściej jest on stosowany w formie dodatków.
  1. Szarość -to niewychodząca z mody elegancka klasyka. W takich pomieszczeniach możemy się wyciszyć oraz poczuć odprężenie.

W jakich pomieszczeniach stosować ciemne oraz jasne kolory?

Przez to, że jasne kolory nie są agresywne i wprowadzają spokój, najlepiej jest je stosować w sypialniach lub w salonie

Ciemne kolory najlepiej jest stosować w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, jak np. salon z oknem balkonowym lub w kuchni.

Zatem zanim odpowiemy sobie na pytanie, jakich drzwi wewnętrznych potrzebujemy, weźmy również pod uwagę temperaturę kolorów w pomieszczeniu. Jeśli dominują w nim ciepłe odcienie, warto sięgnąć po zbliżone pod tym względem drzwi. W przypadku chłodnych kolorów warto skierować swój wybór ku jasnym kolorom.

Decyzja o wyborze drzwi może zająć nam chwilę, tym bardziej, że powinny one pasować do dwóch pomieszczeń, które ze sobą łączą. Dzięki odpowiedniemu kolorowi drzwi staną się idealnym dopełnieniem wnętrza lub jednym z jego najbardziej wyrazistych elementów. Należy pamiętać o całościowym uwzględnieniu wyglądu, stylu oraz wielkości pomieszczenia, te 3 warianty powinny znacznie ułatwić nam proces podejmowania decyzji.