Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych, aby pasowały do pomieszczenia?

Urządzenie mieszkania czy domu to nie lada wyzwanie. Trudno osiągnąć spektakularny efekt, gdy poszczególne elementy wnętrza zostały dobrane przypadkowo. Oprócz ścian, podłogi i mebli ważne są drzwi, które służą nie tylko do oddzielenia przestrzeni, ale mogą być także świetną dekoracją. A więc, jaki kolor drzwi wewnętrznych powinniśmy wybrać?

Jakie drzwi wewnętrze będą odpowiednie do naszego wnętrza?

Obecnie funkcjonalność drzwi stoi niemal na równi z ich estetyką. Niewłaściwe dopasowanie ich do wnętrza może zaburzyć przyjętą stylistykę. Wybór drzwi powinien być dokładnie przemyślany także ze względu na fakt, że takie elementy zazwyczaj służą nam przez lata i rzadko je wymieniamy.

Nie ma jednej złotej zasady, która wskazuje idealne połączenie. Jedni sugerują się dopasowaniem do podłogi, drudzy – do ram okiennych, a jeszcze inni biorą pod uwagę meble. Co musimy wiedzieć, by nie wprowadzić do wnętrza niepotrzebnego stylistycznego chaosu?

Drzwi wewnętrzne a podłoga

Wiele osób wychodzi z założenia, że drzwi i podłoga muszą występować w podobnym kolorze. Rzeczywiście, tak zwana reguła podobieństwa cieszy się dużą popularnością. Urządzając mieszkanie według niej, do jasnej podłogi dobierzemy jasne drzwi, z kolei do ciemnego parkietu postawimy na modele w ciemnej odsłonie. Dzięki takiemu bezpiecznemu połączeniu we wnętrzu zapanuje harmonia.

Zdarza się, że nasza wymarzona podłoga i wymarzony model drzwi pochodzą z oferty dwóch różnych producentów, więc trudno dokładnie zgrać kolorystycznie te dwa elementy w 100 procentach. Nic nie szkodzi – tony mogą się nieco różnić. Natomiast warto zadbać o to, by w przypadku drzwi drewnianych lub je imitujących wzór usłojenia był jak najbardziej zbliżony.

A może jednak kontrast?

Nie wszyscy preferują tak spokojne i bezpieczne połączenia jak te opisane powyżej. Kontrast ciemnych drzwi i jasnej podłogi (lub na odwrót) to ciekawa propozycja, dzięki której wnętrze zdecydowanie będzie się wyróżniać. To, na jaki kolor drzwi wewnętrznych postawiliśmy, jest szczególnie ważne podczas doboru mebli. W takich projektach elementy te warto do siebie dopasować. Nawet najbardziej odważne osoby, które nie boją się kontrastowych połączeń, podczas wprowadzania kolorów do pomieszczenia powinny zachować umiar.

Jakie drzwi wewnętrzne nadają się do małego wnętrza?

Projektując wnętrza o niewielkim metrażu, zwykle staramy się zrobić wszystko, by powiększyć je optycznie. W tym pomóc mogą nam także drzwi. Gdy zdecydujemy się na wariant w jasnych barwach np. w bieli, pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne i rozjaśnione. Co więcej, takie rozwiązania nie wychodzą z mody i są uniwersalne. Białe drzwi sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich, minimalistycznych i wielu innych.

Moc kolorów

Kolory mają znaczenie. Nie od dzisiaj wiadomo, że wpływają m.in na nasz humor czy koncentrację. Zanim odpowiemy na pytanie, jakich drzwi wewnętrznych potrzebujemy, weźmy również pod uwagę temperaturę kolorów w pomieszczeniu. Jeśli dominują w nim ciepłe odcienie, warto sięgnąć po zbliżone pod tym względem drzwi.

Decyzja o wyborze drzwi może zająć nam chwilę, tym bardziej, że powinny one pasować do dwóch pomieszczeń, które ze sobą łączą. Dzięki odpowiedniemu kolorowi drzwi staną się idealnym dopełnieniem wnętrza lub jednym z jego najbardziej wyrazistych elementów.