pomieszczenie z oknami dachowymi

Jak rolety w oknach dachowych mogą zmienić atmosferę Twojego pokoju? 

Mieszkania na poddaszu mają ogromny potencjał aranżacyjny, warto więc podkreślić ich wyjątkowy klimat – by to zrobić, nie trzeba jednak wprowadzać spektakularnych zmian. Wystarczy popracować ze światłem i dobrze dobrać rolety na okna dachowe. W artykule opisujemy najnowsze trendy i podpowiadamy rozwiązania, które warto zastosować.  

Kilka słów o roletach w oknach dachowych 

Osłony na okna dachowe pełnią ważną funkcję – stanowią ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, ograniczają przenikanie promieni słonecznych do wnętrz i pozwalają na regulację temperatury w pomieszczeniu. Trudno więc wyobrazić sobie pokój na poddaszu bez rolet w oknach dachowych, tym bardziej że na najwyższej kondygnacji promieniowanie słoneczne jest wyjątkowo intensywne. Wybór solidnych i dobrze dopasowanych rolet ma znaczenie – zarówno ze względu na aspekt praktyczny, jak i estetyczny.  

Magia dodatków – jak rolety wpływają na wystrój wnętrz? 

Jeszcze kilkanaście lat temu, wybór rolet dachowych był częściowo ograniczony w kwestii kolorystyki, systemów czy materiałów. Teraz jednak diametralnie się to zmieniło i coraz więcej osób rolety w oknach dachowych postrzega przez pryzmat dekoracyjny. Jest w tym podejściu sporo racji – dobrze dobrane do wnętrz dodatki potrafią całkowicie odmienić wystrój pomieszczeń. Przykładowo, jeśli postawisz na osłony w kolorystyce nude i dokupisz do salonu eko dodatki – Twoje wnętrze będzie wyglądało nowocześnie i bardzo naturalnie. Natomiast, jeśli wybierzesz przyciemniające rolety plisowane, będziesz mógł kontrolować ilość wpadającego światła i budować atmosferę intymności, sprzyjającą rozmowom.  

Boom na intensywne kolory 

Chociaż w 2023 roku modne są minimalistyczne, eko wnętrza to projektanci zachęcają do ożywienia wystroju za pomocą intensywnych dodatków. Jeśli więc jesteś fanem tej koncepcji i lubisz, gdy Twoje pomieszczenia przykuwają uwagę gości – możesz pomyśleć o roletach na okna dachowe w wybranej przez siebie barwie. Ten patent sprawdzi się również w pokojach dziecięcych i dla nastolatków. Jeśli zamiast tradycyjnej barwy, wybierzesz pastelowe kolory, wnętrza od razu staną się weselsze. A dodatkowo, za pomocą dobrze wybranej kolorystyki możesz pozytywnie wpłynąć na emocje i poziom kreatywności nastolatka lub dziecka, które będzie przebywało w pokoju. 

Rodzaje rolet na okna dachowe a wystrój wnętrz  

Oczywiście, nie tylko barwa osłon okiennych jest kluczowa. Przed zakupem rolet na okna dachowe warto też przeanalizować modele pod względem ich możliwości technicznych – aspekt ten również wpływa na wystrój wnętrz. Do najpopularniejszych rodzajów rolet na okna dachowe można zaliczyć: 

  • roletki do okien dachowych z mechanizmem sprężynowym w pełnej zabudowie,  
  • rolety plisowane na okna dachowe.
okna dachowe w sypialni

Rolety zaciemniające na okna dachowe – kiedy warto się na nie zdecydować? 

Jak wskazuje sama nazwa, rolety zaciemniające są wykonane w taki sposób, by ich użytkownicy mogli ograniczyć ilość światła. Cechą charakterystyczną tego typu rolet w oknach dachowych jest powłoka po zewnętrznej stronie osłony, która gwarantuje skuteczne odbijanie promieni słonecznych. Zatem, kiedy warto zdecydować się na taką opcję i w jakich wnętrzach znajdzie ona najszersze zastosowanie? Na pierwszym miejscu należy wymienić sypialnie i pokoje dziecięce. Zaciemniające rolety na okna dachowe pozwolą na spokojny sen, nawet w ciągu dnia, a dodatkowo zapewnią komfort termiczny. Zasłaniając rolety można bowiem zredukować temperaturę we wnętrzach nawet o kilka stopni Celsjusza. A to oznacza, że można ograniczyć działanie klimatyzacji i tym samym ograniczyć rachunki za prąd.

Popularne są też wersje osłon z materiałami jedynie przyciemniającymi – te nadają pomieszczeniom szczególnego klimatu. Przytłumione rozproszenie światła sprzyja nauce, relaksowi i spotkaniom rodzinnym – sprawia ono bowiem, że pokój wydaje się bardziej przytulny.

A może rolety plisowane na oknach dachowych? 

Ten wariant osłon również cieszy się dużą popularnością. Co więcej – jest uznawany za jedną z najbardziej eleganckich wersji rolet w oknach dachowych. Doskonale więc sprawdza się do salonu, zlokalizowanego na poddaszu czy do pomieszczenia typu home office. Wybierając taki model, sprawisz bowiem, że wnętrza będą wyglądać z klasą – w szczególności, jeśli postawisz na stonowaną barwę rolet (np. na beż, ecru, czy delikatny granat).  

Montaż rolet w oknach dachowych – też ma wpływ na estetykę! 

Nieprawidłowo zamontowane rolety w oknach dachowych nie tylko mogą ograniczyć skuteczność osłon, ale też negatywnie wpłynąć na estetykę pomieszczeń. Co więcej, błędy na etapie montażu mogą też spowodować straty finansowe i skrócić żywotność rolet. Najlepiej i najbezpieczniej jest więc kwestię tę powierzyć specjalistom, którzy mają dużą wiedzę techniczną. Dzięki temu rolety są idealnie dopasowane i prezentują się znakomicie!  

Reasumując więc – osłony w oknach dachowych mają duży wpływ na wystrój wnętrz! Odpowiednio dobrane mogą wizualnie powiększyć pomieszczenie czy sprawić, że pokój będzie wydawał się bardziej elegancki.