Drzwi zewnętrzne

Jak wybrać najlepsze drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego?

Kupując stolarkę drzwiową trzeba zwracać uwagę na wiele istotnych czynników. W końcu jest to inwestycja na lata, dlatego skrzydła drzwiowe zewnętrzne muszą być wykonane z solidnych materiałów i być odporne na działanie czynników atmosferycznych. Na co zwrócić uwagę kupując idealne drzwi do domu jednorodzinnego? 

Skrzydła drzwiowe drewniane zewnętrzne – najczęstszy wybór polskich klientów 

Najwięcej jest ofert drewnianych drzwi zewnętrznych, ponieważ właśnie takich propozycji szukają klienci. Istotne jest, aby były wykonane z dobrej jakości drewna. Na pewno nadają się do tego gatunki liściaste takie, jak dąb, mahoń, ale także iglaste, czyli sosna i świerk.  

Drzwi drewniane są odporne na uszkodzenia, charakteryzują się znakomitą izolacją termiczną. Występuje przy nich minimalna rozszerzalność cieplna, dlatego to idealna inwestycja na lata, która w dodatku wygląda bardzo atrakcyjnie. 

Podstawą jest jednak, aby kupić drzwi wykonane z odpowiednio suszonego drewna pozbawionego sęków i innych wad mogących wpłynąć negatywnie na ich stabilność.  

Drzwi zewnętrzne stalowe i aluminiowe – nowoczesny wymiar skrzydeł zewnętrznych 

Nowocześnie wyglądające drzwi to te wykonane ze stali lub aluminium. Mogą mieć różne wypełnienie oraz ozdoby w postaci przeszkleń. Parametry termiczne drzwi pomagają utrzymać na odpowiednim poziomie materiały izolacyjne takie, jak pianka poliuretanowa, styropian lub wełna mineralna. Inwestor sam decyduje, jakie rozwiązanie jest dla niego najbardziej optymalne.  

Drzwi zwykle malowane są metodą proszkową, co pozwala na ich równomierne pokrycie. Można uzyskać zarówno efekt połysku lub matu, w zależności od potrzeb.  

Drzwi aluminiowe oraz stalowe są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, w ich strukturze występują również elementy antywłamaniowe. Niestety pod względem izolacji ciepła i akustyki górują nad nimi drzwi drewniane. 

Parametry stolarki okiennej, na które zawsze trzeba zwracać uwagę 

Jeżeli idziesz kupić skrzydło drzwi zewnętrznych musisz znać podstawowe wymiary miejsca, gdzie mają zostać umieszczone, a także zwracać uwagę na dodatkowe aspekty, które wpływają na ich trwałość i niezawodne działanie. 

Skrzydło drzwiowe wewnątrzklatkowe nie musi być odporne na czynniki atmosferyczne. Wystarczy, że będzie antywłamaniowe. Znacznie większym wyzwaniom musi sprostać skrzydło drzwiowe zewnętrzne, dlatego temu tematowi poświęcamy więcej uwagi.  

Podstawowe wymiary, które trzeba znać przy zakupie drzwi to ich pożądana wysokość oraz szerokość. Drzwi zewnętrzne nie mogą być na pewno węższe niż 90 cm. Decydując się na mniejszy wymiar zmniejszasz swoją wygodę. Ogólna zasada jest taka: przez drzwi zewnętrzne swobodnie powinny przejść jednocześnie dwie osoby. Standardową wysokością w przypadku drzwi zewnętrznych jest 2 metry. 

Skrzydła drzwiowe zewnętrzne cena których jest optymalna powinny posiadać dobry współczynnik przenikania ciepła ograniczający uciekanie ciepła, co ma szczególne znaczenie w domach energooszczędnych. Warto postawić również na drzwi z izolacją akustyczną na poziomie poniżej 30 dB. W twoim domu będzie dzięki temu cisza i spokój.