mierzenie okna pod zamontowanie rolety dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc? 

Rolety dzień noc są wygodnym rozwiązaniem, które pozwala zapanować nad naturalnym oświetleniem dochodzącym do pomieszczenia z zewnątrz. Wysokiej jakości produkt wyeliminuje wszelkie prześwity, a odpowiednio dobrany wygląd umożliwi dopasowanie rolet do niemalże każdego rodzaju aranżacji. Aby rozwiązanie to spełniało jednak swoją funkcję, należy pamiętać o właściwym montażu rolet dzień noc. W zależności od rodzaju produktu proces ten może wyglądać nieco inaczej. Czy jest skomplikowany? Czy można poradzić sobie z nim samemu? W artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości i przedstawiamy, jak zamontować rolety dzień noc! 

Rolety dzień noc na wymiar – dlaczego to ułatwia montaż? 

Indywidualne dostosowywanie parametrów rolet sprawia, że produkt ten od razu prezentuje się lepiej. Zwykłe, uniwersalne rozwiązania nie zagwarantują takiego samego efektu wizualnego i funkcjonalnego – czasem nawet drobne niedopasowanie, minimalne odchylenie całkowicie psuje wrażenie estetyczne, a nawet powoduje wystąpienie prześwitów. Rolety dzień noc na wymiar pod tym względem będą więc lepszym wyborem. To jednak niejedyna ich zaleta, ponieważ znacznie łatwiej jest też je zamontować. Dostosowanie wszystkich wymiarów do rozmiaru okna czy szerokości ściany eliminuje praktycznie wszelkie trudności przy montażu. Można mieć więc pewność, że rolety będą wówczas idealnie wyregulowane. 

Rolety dzień noc – montaż inwazyjny czy bezinwazyjny? 

Rolety przymocować można do ściany, sufitu lub ram okna. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje montażu rolet dzień noc – inwazyjny i bezinwazyjny. Ten pierwszy, jak sugeruje sama nazwa, wymaga ingerencji w strukturę ściany lub ramy okna. Do montażu potrzebne są zatem narzędzia, takie jak wiertarka. Mimo to proces ten wcale nie jest skomplikowany. Sposób bezinwazyjny polega natomiast na przyklejeniu rolety za pomocą dwustronnej taśmy – najczęściej do ramy okna. Wówczas nie trzeba dokonywać żadnych odwiertów, co może być istotne, gdy wynajmujemy mieszkanie lub posiadamy okna na gwarancji. Przy tej metodzie regulacja rolety dzień noc jest też o wiele prostsza do wykonania. Z drugiej strony, montaż inwazyjny gwarantuje nieco większą stabilność, dlatego warto dokładnie przemyśleć to, na który sposób się decydujemy. 

Jak montować rolety dzień noc na ramie okiennej? 

Montaż rolety dzień noc na oknie najczęściej wykonywany jest metodą nieinwazyjną. Jak należy postępować w tym przypadku? Najlepiej zacząć od odtłuszczenia ramy okna, ponownego zmierzenia wszystkich parametrów i zaznaczenia (np. ołówkiem) punktów, do których przymocowana zostanie roleta. W przypadku rolet kasetowych po takim przygotowaniu powierzchni można zacząć przyklejać prowadnice po obu stronach okna za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, a następnie kasetę z nawiniętą już roletą (nad szybą). Przy montażu klasycznych rolet dzień noc trzeba jedynie odpowiednio przygotować cały mechanizm – do rury nawojowej, po przeciwnej stronie klamki od okna, przymocować łańcuszek (służący do zwijania lub rozwijania rolety), wsporniki oraz wieszaki. Potem w odpowiednich miejscach przykleić należy taśmę i zamontować całość na ramie okna, mocno dociskając przez kilka sekund. Dokładny sposób przygotowania mechanizmu powinien być opisany w załączonej do produktu instrukcji – proces może się nieco różnić w zależności od rodzaju rolety. 

Montaż rolety dzień noc na ścianie lub suficie 

Wbrew pozorom, montaż rolety dzień noc metodą inwazyjną na ścianie lub suficie nie jest trudny do realizacji. Tutaj również rozpocząć należy od wykonania pomiarów i zaznaczenia miejsca mocowania. W punktach tych (na ścianie lub suficie) za pomocą wiertarki przymocować należy specjalny uchwyt, do którego wkłada się listwę z nawiniętą roletą. Po zamontowaniu systemu łańcuszkowego wystarczy sprawdzić, czy rozwija się ona w sposób prawidłowy. Jeśli tak, montaż jest już zakończony. 

Kiedy i jak wyregulować rolety dzień noc

Regulowanie rolety dzień noc powinno mieć miejsce już w trakcie montażu. Nieprawidłowo wykonana regulacja może być przyczyną złego rozwijania się produktu, co prowadzi do powstawania prześwitów. Regulacja polega na znalezieniu idealnego poziomu, dlatego niezbędne jest wykorzystanie poziomicy. Jeśli po zamontowaniu rolety zauważymy, że proces ten nie został wykonany dobrze, należy zdjąć roletę i wyrównać jej położenie (gdy problemem jest nierówna ściana, trzeba zastosować jakąś podkładkę). Regulację warto wykonać też po pewnym czasie, zwłaszcza w przypadku rolet mocowanych taśmą. 

Montaż rolet dzień noc – samodzielnie czy przy pomocy specjalisty? 

Właściwie wykonany montaż rolet dzień noc to podstawa estetycznego wyglądu i prawidłowego działania. Nie jest to trudny do wykonania proces, więc można wykonać go samodzielnie. Jeśli natomiast chcemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane tak, jak należy, to warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. 

W celu zamówienia rolet dzień noc na wymiar najlepiej wybrać kompleksową ofertę od Roltes. Wówczas liczyć można na fachową poradę, wysokiej jakości produkty i wsparcie w montażu.