rolety do kuchni

Jakie rolety do kuchni? | poradnik aranżacyjny 

Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni i zadbanie o dobre oświetlenie to czynniki, które mają kolosalne znaczenie dla komfortu domowników. Urządzając kuchnię, warto więc przemyśleć każdy detal – również rodzaj czy kolor osłon okiennych. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zamówieniem rolet i zdradzamy kilka aranżacyjnych tricków, dzięki którym wnętrza nabiorą wyjątkowego charakteru.  

Osłony okienne do kuchni – dlaczego są tak ważne? 

Osłony na okna w kuchni pełnią kilka funkcji. Z jednej strony przypisuje się im rolę estetyczną, bo dobrze dobrane potrafią wizualnie zwiększyć przestrzeń czy, wręcz przeciwnie, sprawić, że ta będzie wydawać się bardziej przytulna. Z drugiej, nie można zapominać, że rolety są też ważne ze względu na funkcjonalność pomieszczenia. W końcu, w pewnym stopniu potrafią wpływać na komfort domowników i poczucie prywatności. Wybierając ich rodzaj, trzeba więc wziąć pod uwagę kilka czynników.  

Rolety kuchenne – na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Wybór rolet nie jest prosty, bo kuchnia jest dosyć specyficznym pomieszczeniem. Często panuje tam wilgoć, a temperatura może zmieniać się podczas gotowania. Wybierając rolety kuchenne, warto zastanowić się nad materiałem i zdecydować się na ten, który będzie cechował się dużą wytrzymałością. Ważne są też takie czynniki jak: 

  • stopień zaciemnienia rolet – jeśli do kuchni wpada duża ilość promieni słonecznych, to warto pomyśleć o roletach w pełni zaciemniających. Może się to okazać bardzo przydatne w upalne dni. Tym bardziej, że pomieszczenie w kuchni może nagrzewać się od piekarnika czy kuchenki gazowej, 
  • kolor rolety kuchennej – jasne barwy mogą sprawić, że kuchnia będzie wydawała się bardziej przestronna. Ciepłe kolory dodadzą energii, natomiast zimne błękity czy zielenie nieco wyciszą i orzeźwią pomieszczenie. Równie ważny jest wzór osłon okiennych – najbardziej neutralny jest gładki, natomiast florystyczne czy geometryczne wzory dodają charakteru wnętrzom,  
  • rodzaj rolet kuchennych – nowoczesne rolety rzymskie do kuchni, a może rolety dzień noc? Na rynku dostępnych jest wiele opcji, a każda z nich ma pewne wady i zalety – najpopularniejsze opisaliśmy w dalszej części artykułu. 

Rolety do kuchni jakie wybrać? 

Zamiast szybko brudzących się zasłon czy firan, można dobrać rolety do kuchni. Idealnie byłoby, gdyby rolety kuchenne były montowane na oknie, bo dzięki temu przestrzeń użytkowa okna nie zmniejszy się.  Ważne jest również to, by rolety kuchenne były łatwe w utrzymaniu czystości, szczelne i odporne na wilgoć. Rolety do kuchni, które w znacznym stopniu spełniają te kryteria to między innymi: rolety rzymskie, rolety plisy czy rolety dzień-noc. Które z nich będą najodpowiedniejsze do Twojego wnętrza? 

rolety kuchenne

Roleta rzymska – kompromis między estetyką a funkcjonalnością 

Roleta rzymska do kuchni to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie, które idealnie będzie komponować się z wnętrzami w stylu skandynawskim czy rustykalnym. Oczywiście, przy odpowiednio dobranym kolorze osłon, pasować też będą do bardziej modernistycznych wnętrz. Dobrym przykładem mogą być chociażby nowoczesne rolety rzymskie do kuchni w odcieniach szarości. Zaletą rolet rzymskich w kuchni jest również to, że z łatwością zastępują zasłony i firany. Innymi słowy, można całkowicie zapomnieć o kłopotliwym ściąganiu, praniu i ponownym wieszaniu materiałowych osłon. Roleta rzymska w kuchni jest więc pewnego rodzaju kompromisem między estetyką a funkcjonalnością, a do ich największych zalet należą: 

  • łatwość w utrzymaniu czystości,  
  • prosty montaż,  
  • różnorodność kolorystyczna. 

A może roleta dzień – noc? 

Inną, nowoczesną propozycją są rolety kuchenne typu dzień-noc. Te od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością ze względu na nowoczesny wygląd i możliwość szybkiej i prostej regulacji ilości wpadającego światła. Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim u osób, które spędzają w kuchni dużo czasu. Dzięki niemu można pozostawić rolety w pozycji dziennej półprzeźroczystej (co pozwoli na nieznaczne ograniczenie wpadających promieni słonecznych), a jednocześnie mieć ogląd na to, co dzieje się na zewnątrz.  

Rolety plisy – do kuchni w minimalistycznym stylu! 

Fenomenalnym pomysłem, w kwestii urządzania kuchni w minimalistycznym stylu, jest postawienie na osłony okienne typu rolety plisy. Dlaczego? Przede wszystkim, wyróżnia ich prosty, a zarazem funkcjonalny mechanizm działania, dzięki któremu domownicy mogą zasłonić dowolną część okna. Przykładowo, jeśli promienie słoneczne będą nadzwyczaj rażące w centralnej części okna, to bez problemu można osłonić tylko ten fragment. Natomiast, chcąc zapewnić sobie prywatność i uchronić się przed ciekawością sąsiadów – dolną część okna. 

Jeśli rolety do kuchni to koniecznie na wymiar! 

Inną, bardzo ważną kwestią jest sam rozmiar rolet kuchennych. Najlepiej, gdyby te były idealnie dopasowane do parametrów okna – warto więc postawić na rolety kuchenne na wymiar. Odpowiednio dobrane i zamontowane rolety na wymiar mogą stanowić nie tylko praktyczną osłonę przed światłem, ale także istotny element dekoracyjny, wpływający na atmosferę całego pomieszczenia.