Jakie rolety i żaluzje wybrać do salonu w stylu loft? 

Nie każdy rodzaj rolety lub żaluzji będzie pasował do salonu w stylu loft. W pomieszczeniach loftowych stawia się na surowość i prostotę form. Industrialny wygląd nawiązuje do starych, nowojorskich fabryk sprzed ponad 60 lat. Dlatego wnętrza przepełnione są elementami z betonu, cegły czy szkła. Jakie przesłony okienne sprawdzą się w przypadku takich aranżacji? Czy istnieją rolety loft? Co zamiast rolet można zastosować w salonie? W artykule przedstawiamy najciekawsze pomysły na wkomponowanie przesłon okiennych do loftowego wnętrza. 

Jak wkomponować rolety do salonu w stylu loft

Salon w stylu loft wyróżnia się minimalizmem, dlatego wiele osób zastanawia się, czy dodatkowy element, taki jak rolety nie zaburzy surowego charakteru wnętrza. W pomieszczeniach industrialnych zazwyczaj stawia się na otwarte przestrzenie i duże okna bez firan, a to oznacza, że salon w stylu loftowym może szybciej się nagrzewać. Rolety są w stanie rozwiązać problem z nadmiernym nasłonecznieniem, zapewniając większą prywatność. 

Czy można wkomponować przesłony okienne do wnętrza typu loft? Okazuje się, że tak. Trzeba tylko wiedzieć, jaki rodzaj rolety czy żaluzji wybrać. Ważne jest to, aby postawić na produkt o odpowiednim wyglądzie, który będzie pasował do industrialnej aranżacji. Żaluzje czy rolety loft powinny mieć prosty design. Dobrze, jeśli utrzymane będą w neutralnych, stonowanych barwach dopasowanych do pozostałych elementów wystroju. Ciekawym wyborem może być przesłona okienna wykonana z naturalnych materiałów lub takich, które je imitują. 

Rolety loft – jaki rodzaj wybrać? 

W salonach typu loft jedną z opcji do rozważenia są rolety plisowane. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju rolet, jest możliwość przesłonięcia dowolnej części okna. 

Innym rozwiązaniem, które sprawdzi się w industrialnych wnętrzach mogą być rolety dzień-noc. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na tym, aby wnętrze było odpowiednio rozświetlone (bez prześwitów). 

W loftowych pomieszczeniach zamontować można materiałowe rolety w kasecie. Przylegają one do okna, dzięki czemu nie poruszają się pod wpływem wiatru. W wielu minimalistycznych aranżacjach stosuje się także rolety rzymskie, ponieważ wyróżniają się prostotą. Jak widać, wiele rodzajów rolet będzie pasować do salonu w stylu loft. Kluczową rolę odgrywa wygląd tkaniny. 

Co zamiast rolet do salonu w stylu loft

W salonie sprawdzi się nie tylko roleta loftowa, ale też żaluzja typu loft. Co prawda, nowoczesne, białe żaluzje aluminiowe nie będą idealnie komponować się z surowymi ścianami z betonu lub cegły i naturalnymi dekoracjami, ale dostępna kolorystyka pozwala na dobór różnych odcieni szarości lub kremu, a to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Lepiej postawić na żaluzje z drewna lub materiału drewnopodobnego. Wpasują się do industrialnej stylistyki ze względu na wygląd, kolor i materiał wykonania. 

Rolety i żaluzje loft – na jaki kolor postawić? 

Rolety i żaluzje loft powinny współgrać z innymi elementami wystroju – ścianami, meblami i pozostałymi dodatkami. Do salonu typu loft pasować będę surowe, zimne barwy, takie jak szary, beżowy, kremowy oraz czarny. Na tle ścian z cegły dobrze wyglądać będzie żaluzja lub roleta w odcieniu ciemnobordowym. Poza tym, przesłonę okienną można dopasować kolorystycznie do drewnianych mebli, wybierając tkaniny brązowej barwy. 

Jakie zasłony w stylu loft będą dobrze komponować się z roletami? 

W pomieszczeniach industrialnych najlepiej prezentują się zasłony wykonane z naturalnych tkanin o surowej teksturze. Ciekawym rozwiązaniem będą zasłony wyposażone w loftowe detale, takie jak metalowe klamry czy wyraźnie wyeksponowane szwy. 

W wielu wnętrzach stosuje się zarówno przesłony okienne, jak i zasłony. Możliwe jest połączenie zasłon i rolet w stylu loftowym, ale warto pamiętać o tym, że industrialny salon nie powinien być zdominowany wieloma dekoracjami. Lepiej postawić tylko na jedno rozwiązanie, takie jak żaluzje lub rolety loft

Przesłony okienne do salonu w stylu loft – jakich błędów unikać? 

Przy wybieraniu przesłon okiennych do salonu w stylu loft należy wystrzegać się kilku błędów, które mogą zaburzyć spójny wygląd przestrzeni. Najlepiej unikać: 

  • ozdobnych wzorów tkanin – loftowy styl powinien być pozbawiony wszelkich zdobień, 
  • stosowania materiałów sztucznych, takich jak np. plastik, 
  • wyrazistych, jaskrawych kolorów – lepiej sprawdzą się naturalne, surowe barwy, 
  • wyboru ciemnych przesłon w słabo nasłonecznionych salonach (warto postawić na jaśniejsze odcienie rolet czy żaluzji także wtedy, gdy wnętrze zdominowane jest przez ciemne barwy), 
  • połączeń kilku różnych przesłon okiennych w jednym pomieszczeniu. 

Podsumowując, rolety i żaluzje bez obaw można stosować w salonie w stylu loft. Mogą to być plisy, rolety dzień-noc, rolety rzymskie, żaluzje drewniane i nie tylko. Ważne jest dopasowanie stylistyki przesłony okiennej. Powinna być pozbawiona zdobień i wykonana z naturalnie wyglądających materiałów. Najlepiej stawiać na produkty o surowych barwach, takich jak czerń, brąz czy beż. Przesłony dopasowane do industrialnej stylistyki wnętrza można znaleźć w ofercie Roltes.