Pomieszczenie z roletami

Żaluzje plisy – jak dobrać kolor do pomieszczenia?

Urządzanie wnętrz, w tym dekorowanie okien to proces, który powinien być przemyślany. W końcu, odpowiednia aranżacja przeszkleń nie tylko zwiększa komfort lokatorów i zapewnia im poczucie prywatności, ale także w znacznym stopniu wpływa na estetykę wnętrz. W artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę, w przypadku wyboru rolet plisowanych i doradzamy, jak dobrać ich kolor do designu lokum.

Czym się charakteryzują plisy?

Żaluzje plisy są bardzo praktyczne – ich działanie opiera się na mechanizmie, pozwalającym na rozkładanie i składanie ich w dowolnej części. Dzięki temu, można w łatwy sposób kontrolować ilość wpadającego światła. Przykładowo, gdy promienie słoneczne skumulowane są w jednej części okna – można zasłonić tylko najbardziej nasłonecznione miejsce, nie rezygnując przy tym z możliwości obserwowania przestrzeni na zewnątrz. Co ważne, rolety plisowane można zastosować nawet jeśli okna mają niestandardowy wymiar. Wyróżnikiem plis jest też materiał, z którego są wykonane – dzięki niemu osłony okienne atrakcyjnie się prezentują i przykuwają uwagę gości.

Jak dobrać kolor plis do pomieszczeń?

Kolor rolet plisowanych ma ogromne znaczenie zarówno dla estetyki jak i funkcjonalności wnętrz.  Warto więc poświęcić tej kwestii trochę czasu, zastanowić się nad odcieniem osłon okiennych i dobrać go do koloru i wystroju pomieszczenia. Istnieją trzy podstawowe sposoby doboru koloru rolet plisowanych do pomieszczeń:

  • idealne dopasowanie – przykładowo, beżowe plisy będą dobrze komponowały się w jasnych, minimalistycznych wnętrzach lub tych, urządzonych, zgodnie z wnętrzarskim trendem „eko”. W połączeniu z drewnianymi dodatkami, dodadzą wnętrzu ciepła i przytulności. Z kolei, jeśli pomieszczenie utrzymane jest w konwencji glamour, warto jeszcze bardziej wyeksponować szyk i elegancję, stawiając na srebrne lub złote rolety plisowane. W modernistycznych wnętrzach lub w dużych przestrzeniach biurowych profesjonalnie prezentować będą się ciemne barwy żaluzji, czy plis.
  • kontrast – to opcja dla osób, które doskonale czują się w kreatywnych, niestandardowych wnętrzach. Sprawdzą się w gabinetach freelancerów czy w pokojach dziecięcych. Niebanalne połączenia kolorystyczne jak np. fioletowy i żółty czy niebieski i pomarańczowy, z pewnością dodadzą energii twórczej, ale już niekoniecznie sprawdzą się w sypialni, salonie czy w prestiżowym biurze.
  • dopełnienie – trzecią  opcją jest dopasowanie koloru rolet plisowanych do ogólnej kolorystyki pomieszczenia. Monochromatyzm jest obecnie bardzo modny i polega na zastosowaniu jednej barwy w przeróżnych jej odcieniach. W takim przypadku, gdy ściana jest jasnoszara, to plisowana roleta może mieć barwę grafitową. 

Kolor osłon okiennych – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobierając kolor rolet plisowanych do wystroju pomieszczenia, dobrze jest też mieć na uwadze kilka dodatkowych, wnętrzarskich zasad. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

  • Kolor rolety plisy nie powinien być dobierany do małych dekoracji, takich jak poduszki czy poszewki, lecz do ogólnego designu pomieszczenia i bazowych elementów (meble, podłogi, kolorystyka ścian). Dekoracje okienne najprawdopodobniej będą służyły przez wiele lat, natomiast małe elementy dekoracyjne nierzadko są zmieniane.
  • Żaluzje plisy nie powinny mieć takiego samego koloru jak rama okienna, bo wtedy żaden z elementów nie będzie się wyróżniał.
  • Białe, kremowe, beżowe lub delikatnie szare plisy powiększają optycznie małe pomieszczenia. W szczególności wtedy, gdy kolor ścian jest jasny. Natomiast, jeśli wystrój niewielkiego rozmiarowo pomieszczenia utrzymany jest w ciemnej tonacji, to żaluzje plisy w odcieniach czerni mogą optycznie je zmniejszać.
  • Trzeba pamiętać o limicie 3 kolorów w pomieszczeniu – wtedy wnętrze będzie wyglądać spójnie.
  • Pomieszczenia z oknami od wchodu mogą być bardziej narażone na promienie słoneczne. Wówczas warto rozważyć zamontowanie rolet plisowanych w ciemnym odcieniu, będą skuteczniej chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem niż tkaniny.