trendy aranżacyjne

Nowe trendy aranżacyjne na rok 2023

Zastanawiasz się w jaki sposób zaaranżować lub odświeżyć swoje cztery kąty? Zapraszamy do naszego artykułu! Opisujemy w nim najnowsze, wnętrzarskie trendy na rok 2023. A dodatkowo udzielamy cennych wskazówek na temat dobierania stylowych dodatków do poszczególnych pomieszczeń w domu lub biurze.

Powrót do natury – wnętrza w stylu eko

W ostatnich latach aranżacje wnętrz coraz bardziej są inspirowane naturą i wszystko wskazuje na to, że nie jest to tylko chwilowy trend. Światowej sławy projektanci, a także producenci akcesoriów do domu, sygnalizowali to już w 2022 roku – m.in. podczas branżowych targów Salone del Mobile w Mediolanie. Przewidywania te były jak najbardziej zasadne – obecnie proekologiczne rozwiązania są wszechobecne we wnętrzach: drewniane meble, podłogi i akcesoria wykonane z naturalnych materiałów. Ponadto tonacja pomieszczeń utrzymywana jest w beżach i w barwach ziemi. W praktyce oznacza to, że często właśnie taką kolorystykę mają dodatki i osłony okienne. Modne są drewniane żaluzje i roletki materiałowe w jasnych kolorach. Jeśli więc chcesz urządzić dom, zgodnie z duchem czasu i zastanawiasz się nad takim uzupełnieniem wystroju pomieszczeń, możesz zwrócić się do nas po bezpłatną poradę w tej kwestii.

Duże przeszklenia i inteligentne doświetlanie wnętrz

Prawidłowy dobór osłon okiennych jest bardzo ważny, bo w 2023 roku prawdziwym, wnętrzarskim hitem są duże przeszklenia. Trend ten można zaobserwować zarówno w nowoczesnych, prywatnych domach, jak i w biurowcach czy budynkach użytku publicznego. Stosowanie takiego rozwiązania pozwala bowiem na uzyskanie naturalnego dopływu światła i tym samym na rozjaśnienie pomieszczeń. Sposób takiego doświetlania wnętrz trzeba jednak dobrze zaplanować. Tym bardziej, że przeszklenia niosą też ze sobą pewne niedogodności – w letnie dni wnętrze może się nadmiernie nagrzewać. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z tego konceptu. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w nowoczesne rolety dzień noc, które składają się naprzemiennie z przeźroczystych i nieprzeźroczystych pasków. Natomiast w biurach funkcję ochronną przed słońcem i zbyt wysoką temperaturą mogą pełnić wertikale. Najprościej wyjaśniając, są to żaluzje pionowe, które w łatwy sposób można regulować (samodzielnie wybierać kąt ich ustawienia).

Szerokie, zaaranżowane parapety

Co ciekawe, w 2023 roku projektanci zwracają uwagę również na parapety. Dotychczas były one wąskie i nie miały zbyt wielu praktycznych funkcji. Niemniej po okresie pandemii i upowszechnieniu się pracy zdalnej, znaleziono nowe zastosowanie tego elementu. Jakie dokładnie? Przede wszystkim w 2023 roku coraz więcej projektantów wnętrz proponuje aranżacje z szerokimi, przedłużonymi parapetami, które domownicy mogą wykorzystać jako miejsce do pracy. Dzięki temu, w myśl zasady minimalizmu, można zrezygnować z tradycyjnych biurek, które zajmują sporo przestrzeni zwłaszcza w małych mieszkaniach. Niemniej, w tym przypadku również konieczne jest wybranie osłon okiennych, które można będzie regulować w dogodny sposób. Zdecydowanie nie sprawdzą się do takiego rozwiązania zasłony materiałowe, ale już rolety typu dzień noc, albo rolety rzymskie spełnią tę funkcję.

Trendy 2023 – instagramowe ścianki

Na popularności zyskuje też koncepcja urządzania wnętrz z myślą o obecności w social mediach. Coraz więcej osób hobbystycznie lub zawodowo prowadzi konto na Instagramie i dzieli się swoim życiem prywatnym. Oprócz interesującego contentu konieczne jest jednak wykonanie profesjonalnego zdjęcia lub filmu. Stąd też modne stało się aranżowanie jednego z pomieszczeń w domu lub biurze, w taki sposób, by to dobrze prezentowało się na zdjęciach. Hitem 2023 roku są więc tzw. „zielone ściany”, czyli ogrody wertykalne. Popularne są też półki z książkami czy trójwymiarowe kompozycje z lameli ściennych. Instagramowa ścianka w pokoju musi być jednak dobrze doświetlona. Są więc dwie koncepcje: światło sztuczne lub naturalne. W drugim z wymienionych przypadków dobrze jest mieć możliwość regulowania ilości promieni słonecznych. Taką możliwość daje zastosowanie wertikali, polecanych, gdy okno jest duże lub ewentualnie nowoczesnych rolet typu dzień noc.

Dodatki aranżacyjne w kolorze Digital Lavender

Aranżując wnętrza, warto też mieć świadomość, że najmodniejszym kolorem roku 2023 jest Digital Lavender, co dosłownie oznacza „cyfrowa lawenda”. Jest to dosyć specyficzny odcień fioletu, który co prawda nie pełni funkcji koloru dominującego we wnętrzach, ale za to doskonale komponuje się z neutralnymi kolorami ziemi. Modne są więc dodatki w tej kolorystyce, takie jak na przykład poduszki, doniczki, nakrycie na sofę czy osłony okienne. W odcieniach fioletu dostępne są między innymi rolety materiałowe. Jako specjaliści Roltes możemy pochwalić się dostępnością w naszej firmie różnych wzorów i kolorów osłon okiennych. Dodatkowo, możemy dojechać do Klientów indywidualnych lub firmowych z województwa podkarpackiego, bezpłatnie dokonać pomiarów przeszkleń i przygotować wycenę montażu osłon okiennych.